Zde jsou nepravidelně doplňovány různé novinky o Rakše nebo ČSV se týkající. Návštěvníci mých stránek nejsou pouze Češi, takže někdy píšu v angličtině.

What you find in this section are notes about Raksha or CSWs in general. Some notes are written in English, for the rest please use translator.

Mystery je chovná

posted 17 Oct 2017, 01:56 by Hanka Čertíková

Až na dálný východ (Frýdlant nad Ostravicí) jsme se vypravili fandit Rakšině dceři z prvního vrhu na bonitaci. Mysterka je chovná (tedy ještě zbývá poslat DNA profil), obě paničky byly moc statečné, dokonce i já jsem si v kruhu s Mysterkou zaběhala, páč jsem stejně jako při svodu suplovala bolavé klouby paní Mannové. Tentokrát jsem zvládla Mysterce nešlápnout na tlapky a myslím, že tak mohli všichni nerušeně žasnout nad jejím naprosto báječným pohybem.

Moc digitálních záznamů tentorkát nemáme, páč mě to focení nějak nešlo od ruky a tátovi při natáčení videa skonal mobil:) Ale i tak něco najdete v galerii fotek z Frýdlantu.

Mysteria II. od Úhoště
(Xí od Úhoště x Cair Potomok vlkov)
Bonitace: As S2 Of /64 Chování při měření: Of, Xv 56,3 Xf 105,5
Dysplazie kloubů: DKK A (0/0) DLK (0/0) - rentgenována skoro v pěti letech!
DM: N/N  DW: N/Dw

Mysterka je krásná vysoká fenka, má správně dlouhé nohy, i v pěti letech zářivě žluté oči, klouby bez dysplazie (s věkem se může špatné uložení kloubů zhoršovat, a proto všichni spěchají na rentgeny co nejdřív:), zuby, chlupy, ocas i uši - všechno v pořádku.
Laik by se divil, kolik "vad" a "nedostatků" dovede bonitační komise najít na psovi, který se všem ostatním zdá naprosto normální a pěkný. A co teprve majitelé, co jdou pyšně ukázat svůj vlkošedý poklad aby se dozvěděli "Ježiš! Ta je tlustá jako prase!" (Vzpomínám na náš svod s malou Rakšinkou:) A než se nadějete, už se nafukujete na svodech a bonitacích vašich odchovů - díky Montymu je Rakša už babička, a Mysterka snad bude mít štěňátka příští rok.

Yeah, you do smell familiar...
Moc děkujeme jejím majitelkám, že překonaly nervozitu a celou republiku aby Mysty provedly bonitací. Gratulujeme, že ji uchovnili a že té holce šikovné, co umí přeskakovat plot a vykrádat ledničku, umožní stát se matkou. Jsem si jistá, že Shadow je na svou dceru moc pyšný, a Rakša snad někde v koutku duše taky, když zrovna nemá nutkání Mysterku vychovávat a trestat za to, že jí přerostla přes hlavu:)
Fotky z Mysterčiny poslední návštěvy u nás najdete tady.

Královna odešla

posted 27 Feb 2017, 09:41 by Hanka Čertíková

Queen od Úhoště
*19.12.2005 - †24.02.2017
Rakšina máma.

A už máme po ptákách

posted 4 Jan 2017, 06:43 by Hanka Čertíková   [ updated 23 Jan 2017, 14:18 ]

Ygrainka už druhý den úspěšně drásá nervy svému novému majiteli, Yzzy s Yasmi dnes odfrčely k Hance Kaufmanové, od které pak Yzzy odletí přes půl světa až do Jižní Koreji. Nahrála jsem do alba Devátý týden poslední fotky se štěňaty, a od nynějška jedeme novou kapitolu - život se dvěma vlčáky:) Mitrásek zůstane s Rakšou doma, a uvidíme, jestli se nám z něj podaří vychovat slušného psího občana, a nebo jestli ho stihne "syndrom druhého psa" a poroste jak dříví v lese. Ještě zbývá počkat pár dní po druhém očkování, a pak začne fáze seznamování mamánka se světem za plotem.

Mimochodem -víte kdo je předním odborníkem na vlčáky v Jižní Koreji? No ano, táta, díky svému článku První rok s křízencem vlka, který přeložil před pár lety Chung Ho Young do korejštiny, a pro vaše potěšení si jej v korejském překladu můžete vychutnat zde:) Prý se shledal s velkým ohlasem a má více jak půl milionu přečtení... Young tedy u nás osobně poznal dvě veledůležité postavy základní vlčácké literatury v korejštině: Rakšu a našeho tátu:D

 Yasmi II. od Úhoště (Kudrnka)
 Ygraine II. od Úhoště
Yzzy II. od Úhoště (Šňůrka) Mitra (Yaken II. od Úhoště)

The Puppies Keep Growing

posted 12 Dec 2016, 02:24 by Hanka Čertíková

Although Raksha's fans can follow all Y II. Litter updates on a special page dedicated to them, dad writes it only in Czech, so here are some news for our international guests:

Our three females and one male have entered their sixth week of life. Their pedigree names will be Yaken, Yzzy, Yasmi and Ygraine. Yaken will be called Mitra, which means "friend" in Sanskrit, and will stay with us at home. All three females will stay in the Czech Republic, exactly which one with which owner is yet to be determined following the genetic tests results of DM and dwarfism.
Although Mitra has been the smallest of the litter, ever since we started adding meat to their dairy menu he has been gaining weight by leaps and bounds. All puppies have been microchipped and also checked for any deformities by our breeder. Everything is normal, there is a correct number of heads, paws, tails and ears...
As soon as the wolfdog family moved out of our guest-room to their kennel outside, we invited everyone to come pet the little wolfies, so that they can get used to all kinds of people, their smells, movements and noises. So far the number of unique smells is over seventy! Yup, everyone is able to find a little time to come cuddle the cute puppies, even during the busy before-Christmas time:] If you still haven't been here to visit, and you feel inclined to come, just check in with the main manager of our puppies's social calendar: dad.

Mitra
Mitra (Yaken II. od Úhoště)
 Šňůrka (on photos has either this yellow collar or a blue/purple string)
 Indiánka (colorful collar)
 Kudrnka (no collar and slightly curly hair)

Máme štěňátka!

posted 8 Nov 2016, 10:50 by Hanka Čertíková

Letos je to se štěňátkama všechno jinak, než to bylo poprvé...takže krom toho, že Rakša nedala na naše snahy, aby měla štěňata v létě místo zimy, tak se i vykašlala na naše představy, že se štěníci letos narodí v teplé noře v kotci, nikoliv v pokoji pro hosty.
Rakšinka si vyfňukala porod v domě, a udělala dobře, protože to nebylo takové lážo plážo jako posledně. Celé dopoledne to vypadalo, že snad bude mít letos jen jedno štěňátko - pejska, kterého si opečovala a byla celkem v klidu. Až po poledni začla mít další stahy, a s úsilím vytlačila jednu fenečku, bohužel už mrtvou. Naštěstí si jí prakticky nestihla všimnout, protože zároveň ven vyšla ještě další fenečka, která byla v pořádku. Zřejmě to jedno neživé štěňátko bylo to, co způsobilo neklid před porodem a dlouhou mezeru mezi prvními dvěma štěňaty, protože pak už si Rakša dávkovala jednu fenku za druhou, jako by snad opravdu rozuměla, když jsme jí v průběhu březosti na prstech ukazovali "Tři fenečky, Rakšinko, tři!", a rozhodla se tu objednávku honem dohnat.
Takže máme pejska a tři fenky, všechny zadané, zdravé, k životu se mající, a k tomu jsou zatím v domě, takže se s nimi můžeme neustále kochat a mazlit a focením je zatím moc neruším, ale nebojte se...začnu...:)

A než nastane období otevřených socializačních dveří, tady se můžete mrknout na pár fotek mých a fotky a videa a povídání od táty budou přibývat zde, přihlašte se tam a budou vám chodit upozornění, že už zase něco pohotově natočil nebo vyfotil:)

Raksha Is Pregnant

posted 24 Oct 2016, 00:10 by Hanka Čertíková

I can feel the puppies moving in her belly. Besides, you only need to look at the speed with which Raksha goes through her pile of frozen meat to realize she is eating for twenty:] We are enjoying the pregnant-Raksha behaviour - constant demand for attention, cuddling, overflowing self-satisfaction and contentment. The only downside I can see is her renewed interest in den-making. Especially the den below our garden shed grows promisingly deep: unless Raksha gives birth soon, we shall be able to open new trading route with Australia.

I wish I were able to supply you with more photos and updates, but my computer died on me - again - and this time it seems final:] I hope to get a new one soon and post more photos of Raksha's only son Monty, who is an approved breeding male now. You can reserve a puppy from his first planned litter!

Monty je chovný

posted 11 Sept 2016, 00:16 by Hanka Čertíková   [ updated 22 Sept 2016, 10:24 ]

Na včerejší bonitaci v Braníku jsme se kochali Rakšiným jediným synem Montym, který byl uchovněn a je nabízen ke krytí! Videa z průběhu bonitace natočil táta, já mám opět tunu fotek.

Monty II. od Úhoště
Montyho bonitační karta
(Xí od Úhoště x Cair Potomok vlkov)
Bonitace: As I10 K5 Of /65 Chování při měření: Od, silně dráždivý, Xv 53,8 Xf 112,3 chovný I.
Dysplazie kloubů: DKK A (0/0) DLK (0/0)
DM: N/N  DW: N/Dw (Genrex) DNA profil tamtéž
Zkoušky: ZOP

Z Montyho vyrostl silný sebevědomý pes, který své území a rodinu nekompromisně hlídá, a zatímco oni si s ním mohou dělat, co chtějí, od cizích lidí muchlování nevyhledává. Bonitační komise mu vytkla nesení ocasu v pohybu, nicméně samotný pohyb má krásný, plavný a pružný, jak jsme pak viděli i doma, když dováděli s Rakšou na zahradě.
Děkujeme rodině Davídků, jak se o Montyho krásně starají, a že jej uchovnili.

Rakša s Nikem jsou svoji:)

posted 5 Sept 2016, 11:06 by Hanka Čertíková

Celý týden si Rakša s Nikem užívali vlčáckou romantiku, ponejvíce na břehu rybníka Romantika, v krásném kraji u Dobré Vody. Jestli bylo krytí úspěšné zjistíme přibližně za měsíc, a štěňátka budeme čekat za dva. Takže já už si dopředu zamlouvám dlouhý teplý podzim - nechci zas fotit štěňata na blátě, jasné? A pak si vymiňuju sněžnou zimu s pravidelným přibýváním prašánku v noci a sluníčkem přes den. Tak. Děkuji.

Fotky a komentáře najdete tady.

A ty povedenější budu přidávat jako obvykle sem.First drop

posted 14 Aug 2016, 11:52 by Hanka Čertíková   [ updated 14 Aug 2016, 12:10 ]Today I finally have good news for all people interested in a puppy by Niko and Raksha: A drop of blood marks the beginning of her heat season! If things go well, we can expect the arrival of puppies at the beginning of November 2016. I guess she has decided not to torment us any longer, and speed things up at least by one month. Let's keep our fingers crossed:)

Sedmé narozeniny

posted 30 Jul 2016, 13:07 by Hanka Čertíková

Oba dva jsou mlsní, oba dva jsou někdy při těle, oba dva rádi loví myšky, oběma už chybí zub - mají toho nakonec mnoho společného, ačkoliv by to ani jeden nepřiznal. Společně také Rakša a Šiva dneska oslavili sedmé narozeniny. Tak ještě minimálně jednou tolik!

Vycházejí spolu tak, že kocour si dělá, co chce, a Rakša mu to musí bez mrknutí trpět. (Kočičí mazlení, otírání se tělem o hlavu, šolíchání ocáskem přes čumák, očichávání tlapek, trkání hlavičkou, a někdy i zlobení, lovení, a chňapání pacičkama.) Ale občas ten mír poruší, obvykle když se on nachomejtne ke krmení. To na Šivu zadupe...a Šiváček v tu chvíli zahazuje veškerou kočičí důstojnost a prchá se schovat, jako za mlada.


Rakša nás s naplánovaným háráním samozřejmě vypekla, takže čekáme až se uráčí hárat podle svého, a štěňátka budou tedy asi zase na zimu. Sice jsem jí říkala, že už se jí tvoří fronta zájemců o ratolesti, Niko na ni taky čeká, a že podzimní štěňátka ještě za pěkného počasí by byla krásná...ale ona se tvářila, že neumí do pěti počítat:)


Raksha (Xí od Úhoště) is seven years old.

1-10 of 161