30.12.2021

Google sites migrují na nový systém. Rakší stránky, které jsem beztak poslední roky nechala ležet ladem v samovolném rozpadu, proto musím zrekonstruovat. Aby všechny ty věci co jsem napsala a nafotila o vlčácích nezmizely úplně, budou na této adrese viset dál v provizorním stavu, a zkusím je postupně opravit do čitelnější podoby, zpátky zprovoznit fotografie a aktualizovat informace.

Google Sites are migrating to a new system of administration. Therefore Raksha's website, woefully neglected for years and left in peaceful digital decay, needs reconstruction and update. The original texts and pages are visible for the bravest visitors, and I intend to gradually reconstruct this website to actual readability, update the information and at least make the darned photos work again:)

Xí od Úhoště, narozena 30.7.2009, dostala jméno Rakša ještě dřív, než se vůbec narodila.

Slovo rakša pochází ze sanskrtu a hindštiny a znamená chránit, Rákšas pak znamená démon. Což dobře odpovídá dvojímu původu československého vlčáka (někteří zkracují na čévéčka), který vznikl spojením německého ovčáka a euroasijského vlka.

Plemeno je to mladé, jeho počátky pod vedením Ing. Hartla byly v padesátých letech minulého století, tudíž naší Rakše v žilách koluje více vlčí krve než ostatním psím plemenům. Z toho důvodu se velmi podobá vlkovi: ladným pohybem, odolností, vytrvalostí, všežravostí i vyšší inteligencí. K Rakše přibyl její syn Mitra, a oba dva nám stále ještě dělají radost, i když se jejich focení a udržování webu o nich tolik nevěnuji.

Proč se lidi rozhodují zrovna pro toto plemeno? Někomu stačí pohled na jejich vlčí pohyb na YouTube (hledejte vlčák/wolfdog), jiný uvažuje jako ošetřovatel vlků z brněnské Zoo.

Jako všichni noví majitelé čévéček, i my jsme byli varováni, že psi tohoto plemene jsou takoví jiní. A jak se tato odlišnost projevuje se vynasnažím ukázat na těchto stránkách.

Autorkou webu je hanka@certik.cz. S příspěvky od otce jiri.certik.cz. Autorka obrázku Rakši nahoře je Jenna Ryan, thank you Jenna!