Československý vlčák - povídání o plemeni

Post date: May 16, 2010 2:6:18 PM

Rozhovor na serveru mazlíčci.cz, odpovídá Mirka Rueda Rodriguez a Hana Kaufmanová. Pokračování zde.

Většina NO, které znám, by běhala pro hozený klacek až do úmoru a neustále se ohlíží, jestli náhodou páníček nevydá nějaký povel. ČSV je naproti tomu velký individualista, který nechápe, proč by se měl honit za klackem, když se nedá sníst a na procházce se mnohem víc zajímá o stopy zvěře či kolemjdoucí psy, než o svého majitele. Ne že by páníčka spustil z očí, ale koneckonců už ho zná a tahle cizí fenka (pejsek) jsou zrovna teď zajímavější.

...

Správná socializace je u štěňat ČSV alfou a omegou.

...

ČSV se hodí pro aktivní typy lidí, kteří rádi tráví čas venku, ať už sportováním, nebo procházkami. Je ideálním partnerem pro různé lidsko-psí sporty jako dogtrekking, canicross, bikejöring, skijöring a další. Miluje dlouhé tůry a procházky v nejrůznějším terénu. ČSV je pracovně založený, aktivní a velmi inteligentní pes, který se nesmí nudit celý den zavřený doma nebo na zahradě. Neměli by si ho tedy pořizovat lidé, kteří pracují dvanáct hodin denně, často cestují a na psa nemají čas ani energii.

...

M.R.R: Veselých historek má každý majitel ČSV jistě dost. Obvykle jsou to ty, které popisují zážitky, které nebyly vůbec veselé v momentu, kdy se staly. ČSV, ať už dospělý pes nebo štěně, je velice vynalézavý v překonávání různých překážek a destrukci čehokoliv. Kdykoli odcházím z domu s pocitem, že jsem schovala z dosahu vše a tedy se nemůže nic stát, mohu si být jista, že mi naše Ali připraví nějaké překvapení. Jednou jsem s tím dobrým pocitem odešla s manželem do kina, a když jsme se dobře naladěni vrátili, nemohli jsme věřit vlastním očím. Ali se doma bavila tím, že zotvírala všechny šuplíky botníku a vytahala ven všechny naše boty. Důkladně je prozkoumala a vybranou botu, manželovu sváteční, s chutí zkonzumovala. Nechala mu jen podrážku. Že jsme ji nikdy neučili botník otevřít, asi nemusím dodávat.

H.K: Mou veselou historkou je naše jen několikahodinové vlastnictví krůťat na výkrm. Dodnes nepochopím, jak se mohl dospělý ČSV vejít do otvoru, ve kterém se i kočka musela přikrčit.